Powieki dolne

ZabiegiZamknij

Plastyka powiek dolnych

Plastyka powiek dolnych jest popularnym zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej, który polega na usunięciu nadmiaru skóry i tkanek pod oczami, poprawie konturu oka oraz redukcji worków pod oczami. Zabieg ten może znacznie poprawić wygląd twarzy i sprawić, że wygląda ona młodziej i na bardziej wypoczętą.

Przede wszystkim, zabieg plastyki powiek dolnych jest idealny dla osób, które odczuwają nie tylko dyskomfort związany z workami pod oczami, ale także dla tych, którzy czują się zniechęceni do spojrzenia w lustro z powodu zmarszczek i opadającej skóry pod oczami. Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, a proces starzenia sprawia, że staje się coraz cieńsza i mniej elastyczna, co prowadzi do powstawania worków pod oczami, zmarszczek i opadającej skóry. Zabieg plastyki powiek dolnych, może pomóc w poprawie tych problemów i przywróceniu pewności siebie. Wielu pacjentów zgłasza znaczną poprawę jakości swojego życia po zabiegu, a ich samoocena wzrasta.

BEZPŁATNA WYCENA ZABIEGU
Lipotransfer Warszawa Chirurg Plastyczny Piwowarek

Wskazania do plastyki powiek dolnych

Do najczęstszych wskazań do plastyki powiek dolnych należą:
 • „worki pod oczami”, pseudoprzepukliny tłuszczowe (powstające w wyniku wiotczenia przegrody oczodołowej),
 • dermatochalaza (wiotkość skóry powieki dolnej),
 • przerost mięśnia okrężnego oka,
 • pogłębienie bruzdy nosowo-jarzmowej („doliny łez”).

Kiedy warto wykonać plastykę powiek dolnych?

Jest to zabieg idealny, gdy worki pod oczami pojawiają się bez względu na to czy jesteśmy zmęczeni czy nie, i nie pomaga okład z lodu czy maseczka z ogórka. Dodatkowo jeśli wypróbowałaś wszystkie zalecane zabiegi medycyny estetycznej jak stymulatory tkankowe czy dobrze podany kwas hialuronowy i problem nadal jest widoczny to najprawdopodobniej nie zniknie on bez pomocy skalpela.

Jak przebiega zabiegplastyki powiek dolnych?

Technicznie dla chirurga plastycznego jest to trudniejszy, wymagający o wiele większej precyzji i doświadczenia, a tym samy trwa dwa razy dłużej, czyli 2-3 godziny.

Pierwsza technika – klasyczna, polega na wykonaniu cięcia skóry pod powieką i nacięciu mięśnia. Stosujemy ją u pacjentów, u których poza przpuklinami tłuszczowymi, mam do wycięcia jeszcze nadmiar skóry.

Druga technika – to skomplikowana technika przezspojówkowa, polegająca na cięciu od środka oka. Stosuję ją u pacjentów, u których usuwam przepukliny tłuszczowe, ale nie mają luźnej skóry w około oka.

W obu technikach poza usunięciem przepuklin tłuszczowych wykorzystujemy cześć tłuszczu i robimy „transpozycję” czyli przesuwamy część tłuszczu pod przepuklinę w miejsce tzw. Dołka. Decyzję o wyborze techniki operacji podejmuję podczas pierwszej konsultacji z pacjentem.

Zabieg przeprowadzam w znieczuleniu ogólnym i pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu.

Jak wygląda zabieg polastyki powiek krok po kroku?

 1. Nacinam skóre i mięsień pod samymi rzęsami na powiece dolnej,
 2. Następnie preparuje do przepukliny tłuszczowej której cześć usuwam,
 3. Odpreparowuje tkankę, która tworzy dołek pod przepuklina, czyli oddzielam tkankę łączna od kości oczodołu i przechodzę w dół w celu uwolnienia części czerwonej, żeby nie była tak wklęsła ,
 4. Następnie cześć tłuszczu przesuwam jeszcze w czerwone miejsce, czyli robię „transpozycję tłuszczu”.
 5. Następnie, żeby uniknąć powikłania jakim jest „ektropium” czyli wywinięcie powieki, odpreparowuję skórę na zewnętrznej części oka.
 6. Po tym wszystkim usuwam nadmiar skory i wykonuję specjalną techniką precyzyjne szwy, aby nawet po samym zabiegu, twarz wyglądała estetycznie i a miejsce operacji szybciej się goiło.

Plastyka powiek górnych raz z plastyką powiek dolnych?

Czy można połączyć plastykę powiek górnych i dolnych?

Niestety nie, ponieważ z mojego doświadczenia plastyka powiek górnych może wpłynąć np. na to, że oko może się nie domykać przez około 3 tygodnie (normalna sytuacja). W przypadku, gdy jednocześnie wykonywałbym zabieg plastyki powiek dolnych sytuacja mogłaby być podobna, ale ten okres może się wtedy zsumować i jest to duże niebezpieczeństwo dla pacjenta.

Uważam również, że połączenie obu zabiegów podczas jednej operacji może mieć wpływ, że efekty będą gorsze. Wiem, że wielu lekarzy wykonuje ten zabieg jednocześnie i nie jest to błąd, ale ja osobiście wolę się koncentrować na jednej okolicy, podczas jednego zabiegu.

Efekt plastyki powiek dolnych?

U pacjentów po okresie pełnej rekonwalescencji po zabiegu plastyki powiek dolnych, można zauważyć:

 • wyraźną redukcję worków pod oczami,
 • gładką i bardziej napiętą skórę w okolicy powieki dolnej,
 • spłycenie „doliny łez”,
 • zredukowanie zmarszczek wokół oczu,
 • wizualne odmłodzenie twarzy,
 • pogodniejszy wygląd.

Przeciwskazania

Przeciwwskazania do plastyki powiek dolnych obejmują każdy stan patologiczny powiek lub struktur oczodołu, nierealistyczne oczekiwania pacjenta, zaburzenia psychiczne i choroby, które mogą modyfikować reakcję na znieczulenie.

Jakie są jeszcze przeciwskazania zdrowotne do wykonania plastyki powiek dolnych:

 • aktywne stany zapalne w obszarze zabiegowym,
 • infekcje miejscowe wirusowe, np. opryszczka,
 • infekcje ogólne,
 • choroby oczu lub poważne choroby ogólnoustrojowe (niewydolność krążenia, wątroby),
 • cukrzycę,
 • choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, niewydolność krążenia, wątroby),
 • nadciśnienie tętnicze,
 • skłonność do powstawania bliznowców,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • ciążę i karmienie piersią.

Przeciwwskazaniem do usunięcia przepukliny tłuszczowej powieki dolnej z dostępu przezspojówkowego jest mała ilość tkanki tłuszczowej powieki dolnej lub obniżenie dolnego brzegu oczodołu, lub też pogłębienie zmarszczki nosowo-jarzmowej (w takich przypadkach można rozważyć repozycję tkanki tłuszczowej lub lifting środkowej części twarzy).

 

Efekty przed i po

dr Michał Piwowarek

Chirurg plastyczny
Chirurg plastyczny Piwowarek Poznań Warszawa

Opisz mi swój problem. Przygotuję dedykowany opis zabiegu z wyceną!

BEZPŁATNA WYCENA ZABIEGU

Upiększam i odmładzam twarz i ciało!

Stosuję najlepsze, niemieckie techniki chirurgii plastycznej, dzięki którym efekty są bardziej naturalne a blizny znikome.

UMÓW WIZYTĘ