Plastyka brwi
Plastyka ud
Plastyka ramion
Plastyka brzucha
Liposukcja
Powieki dolne
Powieki górne
Plastyka powiek dolnych
Plastyka powiek dolnych jest popularnym zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej, który polega na usunięciu nadmiaru skóry i tkanek pod oczami, poprawie konturu oka oraz redukcji worków pod oczami. Zabieg ten może znacznie poprawić wygląd twarzy i sprawić, że wygląda ona młodziej i na bardziej wypoczętą.
Przede wszystkim, zabieg plastyki powiek dolnych jest idealny dla osób, które odczuwają nie tylko dyskomfort związany z workami pod oczami, ale także dla tych, którzy czują się zniechęceni do spojrzenia w lustro z powodu zmarszczek i opadającej skóry pod oczami. Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, a proces starzenia sprawia, że staje się coraz cieńsza i mniej elastyczna, co prowadzi do powstawania worków pod oczami, zmarszczek i opadającej skóry. Zabieg plastyki powiek dolnych, może pomóc w poprawie tych problemów i przywróceniu pewności siebie. Wielu pacjentów zgłasza znaczną poprawę jakości swojego życia po zabiegu, a ich samoocena wzrasta.
Wskazania do plastyki powiek dolnych
- „worki pod oczami”, pseudoprzepukliny tłuszczowe (powstające w wyniku wiotczenia przegrody oczodołowej),
- dermatochalaza (wiotkość skóry powieki dolnej),
- przerost mięśnia okrężnego oka,
- pogłębienie bruzdy nosowo-jarzmowej („doliny łez”).
Kiedy warto wykonać plastykę powiek dolnych?
Jak przebiega zabiegplastyki powiek dolnych?
Technicznie dla chirurga plastycznego jest to trudniejszy, wymagający o wiele większej precyzji i doświadczenia, a tym samy trwa dwa razy dłużej, czyli 2-3 godziny.
Pierwsza technika – klasyczna, polega na wykonaniu cięcia skóry pod powieką i nacięciu mięśnia. Stosujemy ją u pacjentów, u których poza przpuklinami tłuszczowymi, mam do wycięcia jeszcze nadmiar skóry.
Druga technika – to skomplikowana technika przezspojówkowa, polegająca na cięciu od środka oka. Stosuję ją u pacjentów, u których usuwam przepukliny tłuszczowe, ale nie mają luźnej skóry w około oka.
W obu technikach poza usunięciem przepuklin tłuszczowych wykorzystujemy cześć tłuszczu i robimy „transpozycję” czyli przesuwamy część tłuszczu pod przepuklinę w miejsce tzw. Dołka. Decyzję o wyborze techniki operacji podejmuję podczas pierwszej konsultacji z pacjentem.
Zabieg przeprowadzam w znieczuleniu ogólnym i pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu.
Jak wygląda zabieg polastyki powiek krok po kroku?
- Nacinam skóre i mięsień pod samymi rzęsami na powiece dolnej,
- Następnie preparuje do przepukliny tłuszczowej której cześć usuwam,
- Odpreparowuje tkankę, która tworzy dołek pod przepuklina, czyli oddzielam tkankę łączna od kości oczodołu i przechodzę w dół w celu uwolnienia części czerwonej, żeby nie była tak wklęsła ,
- Następnie cześć tłuszczu przesuwam jeszcze w czerwone miejsce, czyli robię „transpozycję tłuszczu”.
- Następnie, żeby uniknąć powikłania jakim jest „ektropium” czyli wywinięcie powieki, odpreparowuję skórę na zewnętrznej części oka.
- Po tym wszystkim usuwam nadmiar skory i wykonuję specjalną techniką precyzyjne szwy, aby nawet po samym zabiegu, twarz wyglądała estetycznie i a miejsce operacji szybciej się goiło.
Plastyka powiek górnych raz z plastyką powiek dolnych?
Czy można połączyć plastykę powiek górnych i dolnych?
Niestety nie, ponieważ z mojego doświadczenia plastyka powiek górnych może wpłynąć np. na to, że oko może się nie domykać przez około 3 tygodnie (normalna sytuacja). W przypadku, gdy jednocześnie wykonywałbym zabieg plastyki powiek dolnych sytuacja mogłaby być podobna, ale ten okres może się wtedy zsumować i jest to duże niebezpieczeństwo dla pacjenta.
Uważam również, że połączenie obu zabiegów podczas jednej operacji może mieć wpływ, że efekty będą gorsze. Wiem, że wielu lekarzy wykonuje ten zabieg jednocześnie i nie jest to błąd, ale ja osobiście wolę się koncentrować na jednej okolicy, podczas jednego zabiegu.
Efekt plastyki powiek dolnych?
U pacjentów po okresie pełnej rekonwalescencji po zabiegu plastyki powiek dolnych, można zauważyć:
- wyraźną redukcję worków pod oczami,
- gładką i bardziej napiętą skórę w okolicy powieki dolnej,
- spłycenie „doliny łez”,
- zredukowanie zmarszczek wokół oczu,
- wizualne odmłodzenie twarzy,
- pogodniejszy wygląd.
Przeciwskazania
Przeciwwskazania do plastyki powiek dolnych obejmują każdy stan patologiczny powiek lub struktur oczodołu, nierealistyczne oczekiwania pacjenta, zaburzenia psychiczne i choroby, które mogą modyfikować reakcję na znieczulenie.
Jakie są jeszcze przeciwskazania zdrowotne do wykonania plastyki powiek dolnych:
- aktywne stany zapalne w obszarze zabiegowym,
- infekcje miejscowe wirusowe, np. opryszczka,
- infekcje ogólne,
- choroby oczu lub poważne choroby ogólnoustrojowe (niewydolność krążenia, wątroby),
- cukrzycę,
- choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, niewydolność krążenia, wątroby),
- nadciśnienie tętnicze,
- skłonność do powstawania bliznowców,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- ciążę i karmienie piersią.
Przeciwwskazaniem do usunięcia przepukliny tłuszczowej powieki dolnej z dostępu przezspojówkowego jest mała ilość tkanki tłuszczowej powieki dolnej lub obniżenie dolnego brzegu oczodołu, lub też pogłębienie zmarszczki nosowo-jarzmowej (w takich przypadkach można rozważyć repozycję tkanki tłuszczowej lub lifting środkowej części twarzy).