Lipotransfer

ZabiegiZamknij

Lipotransfer, czyli
przeszczep
tłuszczu

Przeszczep tłuszczu, czyli tzw. lipotransfer to bezpieczna i skuteczna metoda modelowania twarzy i sylwetki bazująca na autologicznym przeszczepie tkanki tłuszczowej. Co to oznacza w praktyce? Zabieg polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z miejsca, w którym występuje jej nadmiar, na przykład z okolic brzucha, ud, czy boczków, a następnie podaniu odpowiednio przygotowanych komórek tłuszczowych w obszar, który chcemy skorygować. Na czym polega jego fenomen? W zależności od okolicy ciała i oczekiwań pacjenta uzyskujemy efekt wypełnienia i odmłodzenia skóry, jednocześnie pozbywając się nadmiaru tkanki tłuszczowej z miejsca, z którego tłuszcz został pobrany.

Jeśli stosowane do tej pory przez Ciebie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i preparatów na bazie kwasu hialuronowego, nie przyniosły zadowalających efektów to zabieg przeszczepu tłuszczu pod oczy, będzie idealnym rozwiązaniem tego mankamentu urody.

BEZPŁATNA WYCENA ZABIEGU
plastyka powiek Chirurg Piwowarek dolne powieki

Wskazania do zabiegu

Lipotransfer pod oczy zalecany jest osobom, które chcą pozbyć się cieni i worków pod oczami, a jednocześnie uzyskać naturalny, młodszy wygląd. Zabieg ten jest szczególnie polecany dla osób, u których w okolicy oczu występuje nadmiar tkanki tłuszczowej. Przeszczep tłuszczu świetnie sprawdzi się także przy powiększaniu piersi, unoszeniu pośladków, korekcie i wypełnieniu ust, a także rekonstrukcji piersi po mastektomii. Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej stanowi naturalną i bezpieczną alternatywę dla sztucznych implantów i wypełniaczy, dlatego lipotransfer rekomendowany jest szczególnie alergikom, gdyż nie niesie ze sobą ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej, ani odrzucenia przeszczepianej tkanki.

Cel zabiegu

Przeszczep tłuszczu poprzedza wizyta konsultacyjna, podczas której zapoznaję się z historią medyczną pacjenta, wyjaśnia dokładny przebieg zabiegu oraz zleca wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych. Lipotransfer pod oczy jest zabiegiem polegającym na przeniesieniu tkanki tłuszczowej z innej części ciała, najczęściej z brzucha lub ud, do obszaru pod oczami. Przed zabiegiem pacjent jest poddawany znieczuleniu miejscowemu. Najpierw, przy pomocy delikatnych kaniul, zostaje pobrana tkanka tłuszczowa z miejsc, gdzie występuje jej nadmiar. Najczęściej jest to brzuch, biodra lub uda. Następnie pobraną tkankę poddaje się oczyszczeniu z płynnej frakcji i selekcji, tak, aby przeszczepione zostały tylko młode, pełnowartościowe komórki. Ostatnim etapem lipotransferu jest precyzyjne wszczepienie pojedynczych komórek tłuszczowych w miejsce docelowe. Cała procedura zabiegowa odbywa się w ciągu około 90 min. Tego samego dnia pacjent wraca do domu.

Efekty zabiegu lipotransferu

Lipotransfer w okolicę oka nie tylko poprawia estetykę, ale także przyczynia się do ogólnego odmłodzenia wyglądu, zmniejszenia cieni pod oczami i spłycenia zmarszczek w okolicy oka („kurze łapki), oferując długotrwałe i naturalne efekty. Indywidualne podejście do każdego pacjenta oraz zastosowanie zaawansowanych technik w każdym etapie zabiegu są kluczowe dla osiągnięcia najlepszych możliwych rezultatów.

Główne zalety zabiegu przeszczepu tłuszczu pod oczy:

 1. Zabieg daje naturalne efekty: Wykorzystanie własnego tłuszczu pacjenta zapewnia naturalny wygląd.
 2. Zabieg starcza na długo: Efekty są długotrwałe, a często nawet trwałe (zazwyczaj około 10 lat)
 3. Zabieg poprawia jakość skóry: Tłuszcz zawiera komórki macierzyste wspomagające regenerację skóry.

Etapy zabiegu korekty powiek dolnych

Pierwszym etapem zabiegu lipotransferu jest pobranie tkanki tłuszczowej z miejsc, w których jest jej nadmiar (najczęściej jest to okolica np. ud). Następnie własna tkanka tłuszczowa zostaje  specjalnie  przygotowana do ponownego przeszczepienia jej w miejsce ubytków. Ilość przeszczepionego tłuszczu jest wybierana pod kątem indywidualnych potrzeb pacjenta oraz indywidualnie dobierana przeze mnie.

Aplikacja pobranej tkanki tłuszczowej ma za zadanie nadać objętość lub skorygować kształt wybranych przez pacjenta obszarów ciała. Lipotransfer jest doskonałą alternatywą dla zabiegów z wykorzystaniem wypełniaczy chemicznych.

Etapy zabiegu przeszczepu tłuszczu krok po kroku:

 1. Nacinam skóre i mięsień pod samymi rzęsami na powiece dolnej,
 2. Następnie preparuje do przepukliny tłuszczowej której cześć usuwam,
 3. Odpreparowuje tkankę, która tworzy dołek pod przepuklina, czyli oddzielam tkankę łączna od kości oczodołu i przechodzę w dół w celu uwolnienia części czerwonej, żeby nie była tak wklęsła ,
 4. Następnie cześć tłuszczu przesuwam jeszcze w czerwone miejsce, czyli robię „transpozycję tłuszczu”.
 5. Następnie, żeby uniknąć powikłania jakim jest „ektropium” czyli wywinięcie powieki, odpreparowuję skórę na zewnętrznej części oka.
 6. Po tym wszystkim usuwam nadmiar skory i wykonuję specjalną techniką precyzyjne szwy, aby nawet po samym zabiegu, twarz wyglądała estetycznie i a miejsce operacji szybciej się goiło.

Efekty lipotransferu

Pierwsze efekty lipotransferu w postaci przywrócenia objętości, zmiany kształtu, odbudowy ubytków oraz odnowy i wygładzenia skóry są zauważalne tuż po wykonanym zabiegu. Skóra jest zdrowsza, bardziej jędrna, elastyczna i lepiej nawodniona. Choć w trakcie wygajania się tkanek część przeszczepionego tłuszczu wchłania się, to ostateczne rezultaty pozostają widoczne przez minimum kilka lat, są więc stosunkowo trwałe.

Efektem lipotransferu jest:

 • redukcja cieni pod oczami,
 • wygładzenie zmarszczek,
 • wyraźne odmłodzenie,
 • uzupełnienie ubytków tkanki podskórnej,
 • naturalny efekt,
 • stymulacja skóry komórkami macierzystymi,
 • 100% komfortu – własny materiał autogenny naturalnie dopasowuje się do ciała,
 • redukcja nadmiernej tkanki tłuszczowej,
 • brak blizn, śladów po zabiegu.

 

Przeciwskazania

Przeciwwskazania do zabiegu uwsuwania cieni pod oczami własnym tłuszczem stanowią:

 • zmiany skórne w miejscu podania preparatu,
 • ciąża,
 • okres laktacji,
 • rozchwiane choroby immunologiczne,
 • nowotwory,
 • terapia immunosupresyjna.

Zalecenia pozabiegowe

Pomimo małoinwazyjnej techniki operacyjnej, braku blizn (tłuszcz podaje się przez iniekcje) i niskiego ryzyka infekcji, należy pamiętać, iż jest to zabieg operacyjny. Mimo, iż czas trwania zabiegu z reguły wynosi w całości 60-90 minut, nie jest to zabieg „bankietowy”.

Po zabiegu może dojść do obrzęku, który może być niedostrzegalny, jednak czasem utrzymuje się 2-3 dni. Przeciętny okres rekonwalescencji wynosi od 3 do 5-6 dni.

dr Michał Piwowarek

Chirurg plastyczny
Chirurg plastyczny Piwowarek Poznań Warszawa

Opisz mi swój problem. Przygotuję dedykowany opis zabiegu z wyceną!

BEZPŁATNA WYCENA ZABIEGU

Upiększam i odmładzam twarz i ciało!

Stosuję najlepsze, niemieckie techniki chirurgii plastycznej, dzięki którym efekty są bardziej naturalne a blizny znikome.

UMÓW WIZYTĘ