Lifting twarzy
Lipotransfer
Plastyka ud
Plastyka brzucha
Liposukcja
Powieki dolne
Powieki górne
Lifting twarzy midface
Na 2025 r. przygotowałem dla pacjentów z Warszawy specjalną nowość zabiegową, czyli lifting twarzy w procedurze midface lift, którego celem jest widoczne uniesienie policzków. Efektem liftingu środkowej części twarzy jest uniesienie podskórnych poduszek tłuszczowych oraz podwieszeniu i napięciu jej rusztowania, czyli znajdujących się pod spodem powięzi. W rezultacie następuje uniesienie policzków, redukcja worków pod oczami oraz spłycenie bruzd nosowo-wargowych. Dzięki zaawansowanej procedurze z zakresu chirurgii plastycznej efekt utrzymujące się przez lata, wpływając na realne i widoczne odmłodzenie twarzy.
![](https://www.chirurgpiwowarek.pl/wp-content/uploads/2023/04/drmp_img1.jpg)
Wskazania do przeprowadzenia liftingu środkowego piętra twarzy
Głównym wskazaniem do przeprowadzenia liftingu twarzy w środkowej części jest widoczne opadanie policzków w postaci:
- pogłębionego rowka na dolnej granicy oczodołu zwanej doliną łez
- obniżeniem policzka przez niedobór tkanek w jego górnej części i nadmiarem w dolnym rejonie twarzy
- pogłębienia fałdów nosowo-wargowych i bruzd w okolicach kątów ust (tzw. linii marionetki), co nadaje twarzy smutny i zmęczony wygląd całej twarzy
Jak wygląda zabieg?
Cięcia w zabiegu midface liftu prowadzę na dolnej powiece, podobnie jak do operacji powiek dolnych, ale jednocześnie odpreparowuję tkanki policzka od kości policzkowych i unoszę je do góry, a następnie specjalnie zakotwiczam je do kości lub do mięśnia skroniowego. Dzięki temu uzyskuję jednocześnie bardzo widoczny efekt uniesienia policzków i korekcji powiek dolnych z uwagi na uniesienie pod dolną powiekę tkanek, które opadły. Dodatkowo jeśli są ku temu wskazania zabieg można połączyć z uniesieniem brwi, dla uzyskania jeszcze lepszego wyniku estetycznego.
Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i nie jest w związku z tym bolesny. Bezpośrednio po operacji typowa jest tkliwość i zwiększone napięcie operowanych okolic, które związane są między innymi z obrzękiem po operacji. W miarę upływu czasu dolegliwości te ulegają złagodzeniu, a w razie potrzeby można przyjmować leki przeciwbólowe zalecone przez prowadzącego chirurga.
Efekty midface liftingu
Efektem liftingu środkowej części twarzy, tak zwanego midface liftu jest uniesienie policzków, wygładzenie powiek dolnych, złagodzenie ostrego przejścia powieki dolnej w policzek i spłycenie bruzd nosowo-wargowych i okolicy kątów ust. Pierwsze efekty zabiegu można ocenić po około 2-3 tygodnia po ustąpieniu obrzęku, natomiast efekt końcowy można ocenić po ok. 6 miesiącach
Efekt midfcae liftingu jest wieloletni.
Jak postępować po zabiegu midface liftingu?
Do zaleceń pooperacyjnych należy:
- ograniczenie wysiłku fizycznego i dźwigania przez minimum miesiąc po operacji
- w niektórych przypadkach wymagane może być noszenie uciskowych opatrunków lub opaski przez okres do kilku tygodni; delikatny ucisk w operowanych okolicach wspomaga gojenie i modelowanie twarzy, zmniejsza obrzęk i zapobiega powstawaniu krwiaka;
- codzienna higiena ran pooperacyjnych z ich przemywaniem płynem dezynfekującym i zmianą opatrunku
- zdjęcie szwów następuje zazwyczaj między 7 a 14 dniem zależnie od postępu gojenia; w niektórych przypadkach wskazane jest utrzymanie szwów dłużej – zazwyczaj wizyty kontrolne odbywają się po 7-14 dniach (ze zdjęciem szwów), po 3 miesiącach i po upływie roku. Należy pamiętać, że proces gojenia u każdej Pacjentki/Pacjenta przebiega indywidualnie i może wymagać dodatkowych kontroli.
Przeciwskazania
Do najważniejszych przeciwwskazań liftingu środkowej części twarzy należą nieuregulowane choroby ogólne, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, przyjmowanie leków wpływających na krzepnięcie krwi (aspiryna, leki przeciwkrzepliwe, np. Xarelto, Pradaxa i inne, duże dawki leków przeciwzapalnych), infekcje ogólnoustrojowe lub skórne, w tym aktywna opryszczka.
Ze względu na szczególne ryzyko powikłań u palaczy (zwłaszcza miejscowej martwicy skóry z powstaniem jej ubytków – występujące do 12 razy częściej), przeciwwskazane jest wykonywanie rozległych zabiegów u osób palących, a optymalny odstęp od rzucenia palenia wynosi minimum 3 miesiące.
Zabiegu nie wykonuję również u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.